Ekonomi

Home Ekonomi

Në Konventën e Bizneseve kërkohet krijimi i mundësive për investimet e diasporës

Konventa e bizneseve të diasporës dhe të huaja, e cila organizohet nga Rrjetet e Bizneseve të Diasporës Shqiptare nga Evropa, në bashkëpunim me USAID,...

“Nëse në dhjetor nuk dalin pagat sipas ligjit të ri do të ketë pasoja”

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBAShK), ai i Federatës së Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës dhe kryetari i Sindikatës...

LV-ja dhe LDK-ja ende pa qëndrim të qartë për Termocentralin “Kosova e Re”

Termocentrali “Kosova e Re” llogaritet të jetë investimi më i madh i huaj në Kosovë me vlerë prej 1.3 miliard eurosh. Po ashtu, është...

“Vendimi i BQK-së për shtrenjtimin e sigurimeve i paligjshëm”

Grupi për Studime Juridike dhe Politike (GLPS) ka analizuar vendimin e Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), për rritjen e tarifave të sigurimit për automjete,...

Autoriteti i Konkurrencës: Ka sinjale për abuzime në tregun farmaceutik

Pas hetimit te tregu i shërbimeve spitalore, Autoriteti i Konkurrencës në Shqipëri do të kontrollojë edhe tregun farmaceutik në vend. Kështu ka thënë kryetarja...

BQK-ja shënon 20-vjetorin me një konferencë ndërkombëtare

Banka Qendrore e Kosovës (BQK) sot feston 20-vjetorin e themelimit. Për këtë ditë ajo ka organizuar një konferencë ndërkombëtare të nivelit të lartë me...

Microsoft triumfon ndaj Amazonit, fiton kontratën prej 10 miliardë dollarësh nga Pentagoni

Microsoft mori një fitore të madhe ndaj Amazon për të mbyllur javën, por jo të gjithë do të jenë të lumtur për këtë. Siç raporton...

Agjencia e Statistikave: Jemi të gatshëm për regjistrimin e popullsisë në vitin 2021

Agjencia e Statistikave të Kosovës sot ka prezantuar ecurinë e punës për regjistrimin e popullsisë, ekonomisë familjare dhe banesave në vitin 2021. Kryeshefi ekzekutiv i...

Për më pak se dy vite, 22.6 milionë euro humbje në veri- serbët nuk...

Në më pak se dy muaj e deri dje, mos-pagesa e energjisë elektrike në pjesën veriore të vendit, Kosovës i ka shkaktuar një humbje...

Eksperti amerikan i energjisë: S’duhet ta hiqni nga tavolina projektin e Termocentralit “Kosova e...

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës (OEK), Berat Rukiqi në një konferencë për media, ka njoftuar se është formuar Bordit Këshillëdhënës për sektorin privat...

Recent Posts