Ekonomi

Home Ekonomi

Erdogan i fton turqit që shitjen e pronave dhe qiradhëniet t’i bëjnë vetëm me...

Në një përpjekje të re për të mbështetur monedhën vendase, presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ka vendosur që shitjet e pronave apo marrëveshjet e...

“Vendimi i BQK-së për shtrenjtimin e sigurimeve i paligjshëm”

Grupi për Studime Juridike dhe Politike (GLPS) ka analizuar vendimin e Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), për rritjen e tarifave të sigurimit për automjete,...

Evoluimi i Sigurisë Kibernetike – Një prej profesioneve më të kërkuara tani edhe në...

Rritja e shkallës së dixhitalizimit në organizata dhe biznese, sidomos në banka komerciale, ka rritur njëkohësisht edhe shkallën e ekspozimit ndaj sulmeve kibernetike. Si pasojë,...

OPEC-u pritet të rris prodhimin e naftës

Çmimi i naftës së papërpunuar u rikthye në vlerën prej 65.11 dollarësh për fuçi, por rritja e prodhimit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës...

Kosova mund të nisë vitin 2020 pa buxhet

Vonesat e krijuara me procesin zgjedhor dhe së fundi me arritjen e marrëveshjes për koalicionin qeverisës mund të ndikojnë që Kosova të hyjë në...

10 vite nga fillimi i krizës financiare botërore

Këto ditë është përvjetori i kolapsit të bankës amerikane Lehman Brothers dhe nisja e krizës financiare botërore, ku dështimi i shumë bankave solli recesionin...

Pas taksës 100%, rënie drastike e importit nga Serbia dhe Bosnja

Importi i produkteve nga Serbia dhe Bosnje e Hercegovina në tregun e Kosovës, pothuajse është ndërprerë tërësisht. Tetë ditë pas vendosjes se taksës në...

Në Gjilan mbahet panairi me pjesëmarrës nga shumë biznese

Arsim Vranovci Drejtor Ekzekutiv në Global Counsulting & Development Associates, ka thënë se objektivi kryesor i këtij panairi është që të krijojë një rrjet...

Taksa 100 % rriti konsumin e produkteve vendore

Duke folur për taksën 100 për qind ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnje Hercegovinës, Krasniqi ka thënë se kjo taksë ka dhënë rezultatet e veta. “Këtë e tregojnë...

BQK-ja shënon 20-vjetorin me një konferencë ndërkombëtare

Banka Qendrore e Kosovës (BQK) sot feston 20-vjetorin e themelimit. Për këtë ditë ajo ka organizuar një konferencë ndërkombëtare të nivelit të lartë me...

Recent Posts