Ekonomi

Home Ekonomi

Telekomi dhe Termocentrali ‘Kosova e Re’, sfidues për qeverinë e ardhshme

Sekretari i përgjithshëm në Forumin Investiv të Odave të Ballkanit Perëndimor (WB6) me seli në Itali dhe ish-kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës (OEK),...

Bie lira turke pas sanksioneve amerikane ndaj Turqisë

Valuta turke qëndroi në nivelin 5.89 kundrejt dollarit amerikan, pak e ndryshuar nga ajo e nivelit të ditës së premte, pasi presidenti amerikan Donald...

Spanja pritet të goditet më rëndë nga lufta e re tregtare SHBA-BE

Shtetet e Bashkuara planifikojnë të vendosin tarifa ndëshkuese ndaj mallrave të Bashkimit Evropian, tarifa që pritet të kenë ndikim negativ të vendet anëtare, kryesisht...

Banka Botërore: Ligji për paga mund të ketë ndikim negativ në rritjen ekonomike

Vonesat në planin e investimeve kapitale shkaku i zgjedhjeve të parakohshme dhe kostoja më e lartë sesa që është parashikuar e Ligjit të ri...

Shefja e USAID-it: Sundimi i ligjit kusht për zhvillimin ekonomik të Kosovës

Shefja e Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID) në Kosovë, Lisa Magno, tha se Prishtina duhet të tregojë përkushtim të vazhdueshëm në sundimin e...

Premtimet e partive për rritje ekonomike bien ndesh me FMN-në

Nga 6 deri në 9 për qind rritje ekonomike kanë premtuar partitë dhe koalicionet garuese në zgjedhjet parlamentare të 6 tetorit në Kosovë. Këto...

Ministri Lluka nënshkruan në Vjenë marrëveshjen e parë në histori për zhvillimin e projektit...

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, ka bërë me dije se me marrjen e mandatit të ministrit, dy vjet më parë pati dhënë zotim...

SHBA tejkalon Arabinë Saudite në eksport të naftës

Shtetet e Bashkuara të Amerikës tejkaluan Arabinë Saudite si eksportuesja më e madhe e naftës në botë në muajin qershor. Sipas Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë...

Në Gjilan mbahet panairi me pjesëmarrës nga shumë biznese

Arsim Vranovci Drejtor Ekzekutiv në Global Counsulting & Development Associates, ka thënë se objektivi kryesor i këtij panairi është që të krijojë një rrjet...

I riu nga Tirana punësoi 140 persona në Kosovë

Nga viti në vit tregut të Kosovës po i shtohen miliona euro investime në të bërit biznes nga Shqipëria. Potenciali i të rinjve për...

Recent Posts