LAJME

Home LAJME

Aksident i rëndë në fshatin Livoç i ulët në GjilanMbrëmë rreth orës 23:30 ka ndodhur një aksident në fshatin Livoç të ulët më saktësisht në rrugën në të cilën vazhdojn punimet për zgjërimin...

Diaspora dëshiron përfaqësim në Kuvend, deputetët skeptik

Vite më parë kishte filluar një diskutim që në reformën zgjedhore të futeshin edhe ndryshimet për t’ia mundësuar diasporës përfaqësimin në institucionin më të...

Policia shqipton 1095 tiketa të trafikut për 24 orë

Policia e Kosovës gjatë 24 orëve të kaluara ka lëshuar 1095 tiketa të trafikut. Gjatë 24 orëve kanë ndodhur gjithsej 40 aksidente, prej tyre një...

Bajram Isufi paralajmëron: Gjilani po udhëhiqet nga familjar e dajallarë – por u ka...

Bajram Isufi është pjesë e kryesisë së degës së PDK-së në Gjilan. Është aktivist i palodhshëm dhe kjo ka ndikuar që ai të revoltohet...

OZNA (UDBA) objekti ku burgoseshin shqiptarë të pafajshëm dhe likuidoheshin pa gjyq

Njëri nga objektet karakteristike është edhe ai i OZNA-së famëkeqe ku gjatë viteve 1944 – 1945 janë burgosur më se 1000 shqiptarë të pafajshëm,...

S’ka mocion për rrëzimin e Qeverisë

Megjithëse tash e disa muaj po kërkojnë zgjedhje të parakohshme parlamentare, LDK-ja e Vetëvendosja nuk do të iniciojnë mocion për rrëzimin e qeverisë “Haradinaj”. Dy...

Politikanët po e dëmtojnë liberalizimin

Ekspertët e procesit të integrimit thonë se datat e dhëna për liberalizim të vizave nga krerët institucionalë vetëm sa po e dëmtojnë procesin. Sipas...

Hoxha: Procesi i vizave përmbyllet sivjet

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, është shprehur e bindur se rekomandimi i Komisionit Evropian, i cili do të publikohet në qershor lidhur me...

Lutfi Haziri shtron iftar, bashkon krerët e të gjitha institucioneve në Gjilan

Kryetari i Komunës së Gjilanit ka shtruar iftar me rastin e muajit të shenjtë të Ramazanit, ku ka mbledhur përfaqësuesit e të gjitha institucioneve...

Struktura etnike e llojeve të zejeve në Gjilan

Në Çarshi, ekzistonte edhe orientimi etnik e fetar ndaj disa llojeve të zejeve, pra zejet ndaheshin edhe në baza kombëtare. Siç shihet nga dokumentet,...

Recent Posts