LAJME

Home LAJME

Konjufca: Brenda dy javësh do të përfundojnë negociatat për formimin e qeverisë

Ka përfunduar takimi i grupeve punuese në mes të Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) për harmonizimin e programit qeverisës. Pas këtij takimi,...

Sot pritet vazhdimi i seancës plenare

Sot vazhdon seanca plenare me pikat e mbetura të rendit të ditës nga disa seanca të kaluara, ndërsa kjo seancë u ndërpre të enjten...

Vuçiqi nën presion të madh të brendshëm, i kërkohet të shpall okupimin e Kosovës

Duket se miratimi në parim i tre projektligjeve në Kuvendin e Kosovës që i hapin rrugë krijimit të ushtrisë së Kosovës ka alarmuar autoritetet...

Shpallet konkursi shpërblyes i manifestimit “Flakës së Janarit” 2020

Në Gjilan kanë filluar përgatitjet për manifestimin kulturor ”Flaka e Janarit” 2020, aktivitet ky që mbahet nën përkujdesjen e kryetarit të Komunës, Lutfi Haziri,...

Adebahr: BE dëshiron marrëveshje Kosovë-Serbi para pranverës së vitit të ardhshëm

Zgjidhja e mosmarrëveshjeve territoriale përfshin edhe vende tjera dhe jo vetëm Kosovën dhe Serbinë prandaj duhet dëgjuar se çfarë mendojnë ata për këtë çështje,...

“The Times”: Kurti ofendoi shumë njerëz, s’i kanë mbetur miq për të bërë koalicion

Njeriu që do të jetë kryeministër i Kosovës ka ofenduar shumë njerëz në rrugëtimin e tij nga një rebel në politikanin kryesor, shkruan Hannah...

29 vjet nga themelimi i LDK-së

Sot bëhen 29 vjet nga themelimi i Lidhjes Demokratike të Kosovës. Kryetar i parë i kësaj partie, është zgjedhur ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova. Rugova që...

Haxhiu: PZAP-i, institucion joserioz dhe i ndikuar

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu, e ka quajtur joserioz dhe të ndikuar Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP), i cili ka marrë...

Fundjava me diell në Kosovë

Fushat e presionit të lartë kanë filluar të fuqizohen mbi rajonin tonë, e që ditëve në vijim do të kushtëzojnë mot të qëndrueshëm, të...

Ky ishte mesazhi i njeriut më të afërt të Merkelit për liberalizimin e vizave...

Deputeti i Bundestagut gjerman nga radhët e partisë CDU të kancelares Angela Merkel, Peter Beyer është shprehur kundër idesë për ndryshimin e kufijve Kosovë-Serbi,...

Recent Posts