LAJME

Home LAJME

Kuvendi mbanë seancë të jashtëzakonshme

Kuvendi i Kosovës sot do të mbajë seancë të jashtëzakonshme duke filluar nga ora 10:00. Kjo seancë është vendosur në mbledhjen e Kryesisë që u...

Të gjithë mjekët sot në grevë

Personeli mjekësor në Kosovë sot do të hyjë në grevë 24-orëshe, duke kundërshtuar kështu mosplotësimin e kërkesës së tyre për rritjen e pagave në...

13 vjeçarja sjell në jetë fëmijën e saj të parë në QKUK

Një lindje e pazakontë ka ndodhur gjatë ditës së djeshme në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK). Një vajzë e moshës 13 vjeçare ka sjellë...

Gjuha shqipe, lëndë zgjedhore në Turqi

Mësimdhënia e gjuhës shqipe si lëndë zgjedhore në shkollat 8 vjeçare në Turqi, përkrah kurseve intensive të pavarura të shqipes u konsiderua sot si...

Haradinaj: Kërkesa e Brnabiqit drejtuar Ramës për tërheqjen e njohjes e turpshme

Duke folur për dialogun në mes Prishtinës dhe Beogradin, kreu i Qeverisë e ka konsideruar të turpshme kërkesën e kryeministres së Serbisë, Ana Brnabiq...

Brnabiq: S’ka dialog pa heqjen e taksës nga Prishtina

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, ka thënë se Beogradi është i gatshëm të vazhdojë dialogun me Prishtinën, atëherë kur taksa të hiqet. Siç thotë...

Kosovari hero në Austri, i shpëton jetën 14 vjeçarit austriak

Muharrem Behrami nga Podujeva, i cili punon dhe vepron në Linz të Austrisë, është bërë hero në këtë shtet. Krejt kjo, pasi që Behrami...

Taksa 100 % rriti konsumin e produkteve vendore

Duke folur për taksën 100 për qind ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnje Hercegovinës, Krasniqi ka thënë se kjo taksë ka dhënë rezultatet e veta. “Këtë e tregojnë...

Rënie drastike e mallrave serbe dhe boshnjake në Kosovë

Vlera e mallrave të hyra në shtetin e Kosovës nga Serbia dhe Bosnja gjatë këtij muaji ka qenë 290 mijë euro krahasuar me muajin...

Studentët e UP’së protestojnë sot për mos liberalizimin e vizave

Studentët e Universitetit të Prishtinës sot do të protestojnë para zyrës së BE’së në Kosovë për shkak të mos liberalizimit të vizave. “Të hënën në...

Recent Posts