LAJME

Home LAJME

Mbi 45 vjeç është mosha mesatare e policëve të Kosovës

Policia e Kosovës ndonëse është policia më re e themeluar në Evropë, ajo nuk qëndron e re edhe me moshën e zyrtarëve të saj. Mosha...

Kuvendi diskuton për projektligje, nuk ka kuorum për votimin e tyre

Kuvendi i Kosovës është duke zhvilluar seancën plenare, ku po diskutohet për shqyrtimin e disa projektligjeve. Por në seancë nga 120 deputetë sa i ka...

Cili gjilanas i njohur ishte kamerieri i Titos? Si shkëlqenin studentët e Gjilanit në...

Kujtimet na sjellin gjurmët e kohës – na e rikthejnë të djeshmen për të kuptuar si jetohej dikur… Atik mëhalla – lagja e vjetër ka...

Auditori gjen parregullsi në ndërmarrjen “Hortikultura”

Zyra Kombëtare e Auditorit ka evidentuar shumë parregullsi në ndërmarrjen komunale të Prishtinës Hortikultura, ndër to është se kjo ndërmarrje është pa bord që...

Banorët e Zhegrës e kundërshtojnë parkingun, akuzojnë se po dëmtohet ambienti

Për këtë çështje, nuk janë ndjekur procedurat e nevojshme nga Kryetari i Këshillit të Fshatit dhe asamblisti i LDK-së z. Shemsedin Elezi.

Ky është 17 vjeçari nga Drenasi që humbi jetën në aksidentin me motoçiklet

Një aksident tragjikë ka ndodhur të dielën në fshatin Sankoc të Drenasit. Dyshohet se viktima ka qenë duke e drejtuar motoçikletën aksidentalisht ka humbur kontrolli...

Veseli tregon se çka e dallon atë nga Jakup Krasniqi: Kolegu ka qenë akademik

Kuvendi i Republikës së Kosovës me 46 vota për, ka votuar për të vazhduar seancën ku do të shqyrtohen pikat e rendit të ditë...

Reagimi i qytetarve kur u kërkohet një përqafim nga një fëmijë (VIDEO)

Në Kosovë është shënuar Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve. Në kuadër të kësaj dite, Nisma Edukative, Ndryshe, Telegrafi dhe MAX Travel , ka realizuar një eksperiment social me qytetarët rreth...

Haradinaj: Duhet t’i ruajmë fëmijët

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka theksuar se ekspozimi i fëmijëve ndaj disa problemeve, ndikon që ata të prishin ende pa u rritur. Ai këto komente...

Kërkimi shkencor dhe inovacioni në arsimin e lartë universitar

Në Kolegjin ILIRIA në Prishtinë, u realizua Konferenca Shkencore Ndërkombëtare rreth kërkimit shkencor dhe inovacionit në arsimin e lartë universitar, e cila bëri bashkë...

Recent Posts