Shëndetësi

Home Shëndetësi

Ecja kundër kancerit të gjirit, me moton “Zbulim i hershëm – mbijetesë”

Për herë të njëmbëdhjetë me radhë, sot në orën 12:00 para Teatrit Kombëtar në Prishtinë, do të fillojë ecja tradicionale që synon ndërgjegjësimin e...

Thoni lamtumirë përgjithmonë: Ushtrimet e krijuara nga ekspertët të cilat zgjidhin problemin e venave...

Shkaktarët për shfaqjen e venave të zgjeruara janë aktiviteti i pamjaftueshëm fizik, qëndrimi i tepërt në këmbë apo shumë kohë të kaluar në pozitën...

Ushqimet e jetëgjatësisë: Çfarë të hamë e të pimë për një jetë më të...

Ajo çfarë hani nuk ndikon vetëm në peshën dhe energjinë tuaj – por ndikon edhe në atë se sa gjatë do të jetoni. Kjo për...

Kanceri shkaku kryesor i vdekjeve në shekullin 21!

Kanceri do të vrasë afro 10 milionë njerëz këtë vit, thonë ekspertët, duke paralajmëruar se barra globale e sëmundjes po rritet, përkundër parandalimit më...

Të obligueshme në çdo kuzhinë: Të gjitha sekretet e erëzave!

Disa lloje erëzash të bimëve, siç janë majdanozi, kopra, selinoja dhe borziloku, me sukses ruhen në kripë Duhet grirë imët dhe përzier me kripë, në...

Serbia vazhdon fushatën kundër Kosovës, kësaj radhe tenton të pengojë anëtarësimin e Odës së...

Oda e Mjekëve të Kosovës përmes një njoftimi për media ka bërë të ditur se Oda e Mjekëve të Serbisë është duke bërë të...

Ushtrimet fizike në mot të ftohët ju ndihmojnë të digjni më shumë dhjam

Ju mund të hidhëroheni nga fakti se stinës së verës po i vjen fundi, por rënia e temperaturave faktikisht mund t’ju ndihmojë të digjni...

Pse ‘dridhemi’ kur fillon të na zërë gjumi

Ndërkohë që jemi duke na zënë gjumi, ndodh që një dridhje e të gjithë trupit të na shkundë dhe të na bëjë sërish të...

Sëmundja e Parkinsonit. Simptomat dhe kauzat e kësaj sëmundje

Sëmundja e Parkinsonit është çrregullim i sistemit nervor që ndikon në lëvizje trupore. Simptomat fillojnë gradualisht, nganjëherë shfaqen me disa dridhje të trupit, që ju...

Kuptoni se cilat janë ushqimet që jua rrisin përqendrimin

Jeni duke pasur probleme me përqendrimin? Shumë faktorë ndikojnë që të keni këto probleme, megjithatë, fatmirësisht duket se ka mënyra për të përmirësuar përqendrimin. Ja...

Recent Posts