Shëndetësi

Home Shëndetësi

Në Klinikën e Neurokirurgjisë të QKUK-së, pacientes i hiqet me sukses tumori që i...

Pacientes K. R (1964 ), i ishte verbuar syri i djathtë si pasojë e një tumori të bazës së trurit. Tumori, pacientes i kishte...

Shkaktojnë fryrje dhe dhembje në bark: Këta artikuj assesi nuk bën t’i kombinoni!

Mund të dëmtojnë shëndetin Ushqimi i kombinuar me këta artikuj mund të shkaktojë vështirësi në tretje, posaçërisht personat me stomak të ndjeshëm duhet t’i shmangin. Pemët...

Ecja kundër kancerit të gjirit, me moton “Zbulim i hershëm – mbijetesë”

Për herë të njëmbëdhjetë me radhë, sot në orën 12:00 para Teatrit Kombëtar në Prishtinë, do të fillojë ecja tradicionale që synon ndërgjegjësimin e...

Katër raste të rrezikshme kur nuk duhet të hani shegë

Shega është e pasur me antioksidantë dhe sipas studimeve të shumta ndihmon në luftën kundër kancerit, diabetit dhe sëmundjeve të zemrës Megjithatë në disa raste...

Mungesa e gjumit ndikon shumë në gjendjen emocionale

Studimi i publikuar në Zhurnalin e Neuroshkencës, tregon se pjesëmarrësit që kanë pasur një gjumë të mirë gjatë natës, kanë pasur funksione të mira...

Konsumimi i alkoolit mund t’i shkaktojë tri lloje të kancerit

Konsumimi i alkoolit shpeshherë din të jetë pjesa kryesore e çdo sezoni festiv për shumicën e njerëzve. Por, kur jemi te konsumimi i alkoolit, duhet...

Sa shumë aktivitet fizik ju duhet në ditë për t’u mbrojtur nga vdekja e...

A mendoni se mund të bëni 30 minuta ushtrime fizike në ditë, pesë herë në javë? Nëse po, atëherë do të jeni më pak...

Recent Posts