Shëndetësi

Home Shëndetësi

Ecja kundër kancerit të gjirit, me moton “Zbulim i hershëm – mbijetesë”

Për herë të njëmbëdhjetë me radhë, sot në orën 12:00 para Teatrit Kombëtar në Prishtinë, do të fillojë ecja tradicionale që synon ndërgjegjësimin e...

Efekti i pastrimit në mëngjes dhe atij në mbrëmje!

Pastrimi në mbrëmje me atë të mëngjesit, kanë dallime të mëdha! Ekspertët kanë zbuluar ndikimin e këtyre dy kohëve në flokë, dallimi mes tyre dhe...

Të obligueshme në çdo kuzhinë: Të gjitha sekretet e erëzave!

Disa lloje erëzash të bimëve, siç janë majdanozi, kopra, selinoja dhe borziloku, me sukses ruhen në kripë Duhet grirë imët dhe përzier me kripë, në...

Simptomat e zakonshme të tipit 1 dhe 2 të diabetit, të cilat nuk duhet...

Sipas një raporti të ri nga CDC, më shumë se 100 milionë amerikanë kanë diabet. Dhe një shifër alarmuese tyre, diku rreth 8 milionë,...

Doktorët gjermanë: Fëmijët nuk duhet të agjërojnë gjatë Ramazanit

Doktorët gjermanë janë duke i këshilluar prindërit myslimanë të mos i lejojnë fëmijët të agjërojnë gjatë muajit të Ramazanit. Shoqata Profesionale e Pediatërve ka thënë...

Transfuzioni i gabuar i grupit të gjakut rrezkshmëeri për vdekje!

Transfuzioni i gjakut është procedurë e thjeshtë mjekësore, të cilën mjekët e përdorin pas humbjes së gjakut për shkak të lëndimeve dhe gjakrrjedhjeve dhe...

Dobitë shëndetësore të farave të susamit

Një nga farat e para që njerëzit i kanë përdorur për prodhimin e vajit janë farat e susamit. Përveç se në kuzhinë, qysh nga...

Këto gjashtë sëmundje janë aq të ngjashme dhe mund të përcaktohen vetëm nga profesionisti

Shpesh përpiqemi të bëhemi mjekë të vetvetes dhe ndonjëherë na ndodh të ngatërrojmë një sëmundje me një tjetër Në fakt, 20% të sëmundjeve serioze diagnostikohen...

Klinika e QKUK-së me një sallë operimi, ku kryhen 700 operacione brenda vitit

Gjatë një viti në Klinikën e Neurokirurgjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, kryhen rreth 700 operacione. Ndër to, shumë operacione janë të rralla...

Sëmundja e Parkinsonit. Simptomat dhe kauzat e kësaj sëmundje

Sëmundja e Parkinsonit është çrregullim i sistemit nervor që ndikon në lëvizje trupore. Simptomat fillojnë gradualisht, nganjëherë shfaqen me disa dridhje të trupit, që ju...

Recent Posts