Shëndetësi

Home Shëndetësi

Problemet shëndetësore që mund të vijnë nga konsumi i pijeve energjike

Problemi është se nuk e dimë çfarë pimë, sepse çdo pije energjike me ose pa gaz, në të vërtetë është në përzierje substancash të...

Testi i ri i gjakut i detekton më shumë se 20 lloje të kancerit...

Një test i ri i gjakut mund t’i detektojë më shumë se 20 lloje të ndryshme të kancerit. Shkencëtarët e Universitetit të Harvardit kanë krijuar...

Përqafimet kanë edhe përfitime shëndetësore

Përqafimet janë të rëndësishme për marrëdhëniet familjare por dhe ato shoqërore. Ato tregojnë vlerësimin dhe afeksionin që kemi ne për njerëzit që na rrethojnë. Por...

Leo Angart, krijues i metodës revolucionare: Joga për sy mund të përmirësojë dukshëm të...

Leo Angart, krijuesi i metodës “Sytë magjikë” është trajner ndërkombëtar, më i famshmi për punën në kthimin e të parit te fëmijët Ai thekson që...

Dita Botërore kundër HIV/AIDS

1 dhjetori është vendosur në vitin 1988, si Ditë Botërore kundër HIV/AID (Sidës), si rast për të përkujtuar njerëzit që kanë humbur jetën nga...

Ilaçi antidiabetik e ngadalëson plakjen dhe zgjat jetëgjatësinë

Një studim nga studiuesi belg i doktoraturës Wouter De Haes (KU Leuven) dhe kolegët e tij ofron dëshmi të reja se metformina, ilaçi më...

Kafja mund ta zhbëjë dëmin që alkooli ia ka shkaktuar mëlçisë

Konsumimi i sasive më të mëdha të kafeve mund të ndihmojë në reduktimin e një dëmi që i shkaktohet mëlçisë si pasojë e konsumimit...

Konsumimi i mishit të kuq dhe produkteve të qumështit mund të ndihmojnë që të...

Pyetja se a duhet të hamë mishin e kuq dhe se a është i mirë për shëndetin tonë apo jo, ka qenë një pikëpyetje...

Shpëtoni nga aknet përgjithmonë me hudhër

Aknet janë një problem i zakonshëm i lëkurës që prekin shumë njerëz. Ato janë një inflamacion i lëkurës në të cilën gjëndra e yndyrës...

Sëmundja e Parkinsonit. Simptomat dhe kauzat e kësaj sëmundje

Sëmundja e Parkinsonit është çrregullim i sistemit nervor që ndikon në lëvizje trupore. Simptomat fillojnë gradualisht, nganjëherë shfaqen me disa dridhje të trupit, që ju...

Recent Posts