Shëndetësi

Home Shëndetësi

Këtë artikull largojeni menjëherë nga menyja!

Sipas Qendrës Amerikane të Kontrollit dhe Preventivës së Sëmundjeve, ekspozimi ndaj bisfenolit-A është shumë i përhapur në gjithë botën. Për t’u kujdesur më mirë për...

Ushtrimet rigoroze ndihmojnë në ngadalësimin e sëmundjes së Parkinsonit

Pacientët të cilët janë në fazën e hershme të sëmundjes së Parkinsonit mund ta ngadalësojnë keqësimin e sëmundjes përmes një regjimi me ushtrime intensive. “Nëse...

Shënohet Dita botërore kundër diabetit

Dita botërore kundër diabetit shënohet më 14 nëntor dhe në shumë pjesë të botës kalon duke mësuar dhe informuar popullatën lidhur me këtë sëmundje...

Çka të hani e çfarë të shmangni për mendje të shëndoshë

Së fundi ekspertët britanikë kanë bërë të ditur se ekzistojnë disa ushqime të cilat luajnë rol të mahnitshëm në mbrojtjen e shëndetit të trurit. Ata...

Serbia vazhdon fushatën kundër Kosovës, kësaj radhe tenton të pengojë anëtarësimin e Odës së...

Oda e Mjekëve të Kosovës përmes një njoftimi për media ka bërë të ditur se Oda e Mjekëve të Serbisë është duke bërë të...

Gjumi dhe ushtrimet fizike – të fuqishme sa çdo ‘ilaç i mençurisë’

Nuk keni nevojë të përdorni pilule për ta forcuar trurin. Sipas një meta-analize të vitit 2015 nga hulumtuesit e Oksfordit, format jofarmaceutike të rritjes së...

Kosova e para në Evropë për vdekjet nga ndotja e ajrit

Tre shtete të Ballkanit, Kosova, Serbia dhe Maqedonia kryesojnë në Evropë për nivelin e lartë të vdekjeve nga ndotja e ajrit, në raport me...

Simptomat e kancerit në mushkri që secili prej nesh duhet t’i dijë

Nga 5 deri në 15% e njerëzve që janë diagnostikuar me kancer në mushkri nuk janë duhanpirës, thonë ekspertët. Ja edhe një fakt tjetër më...

Niveli i lartë i ndotjes së ajrit në Kosovë rrezik potencial për shëndetin e...

Niveli i lartë i ndotjes së ajrit shihet si rrezik potencial për shëndetin, por edhe jetën e njeriut. Kjo ndotje, shihet si rrezik potencial...

Katër mënyra për ta trajtuar gripin në kushte shtëpiake

Simptomat e gripit mund të shkaktojnë shumë komplikime, duke u nisur nga ethet dhe kolli deri te dhimbjet e fytit, kongjestion hundor, etj. Por...

Recent Posts