Home LAJME Ekspozitë kushtuar Skënderbeut në muzeun e Kosovës

Ekspozitë kushtuar Skënderbeut në muzeun e Kosovës

371
0
SHARE

Muzeu i Kosovës sot hap ekspozitën “Moti i Madh” kushtuar heroit kombëtar Gjergj Kastrioti-Skënderbeu.

Ekspozita përmban statute, replika, gravura të autoreve të ndryshëm me anën e të cilave vizitorët njihen me momente nga jeta dhe betejat e Heroit Kombëtar, i cili ishte përfaqësuesi më konsekuent dhe më i shquar i elitës drejtuese shqiptare, që udhëhoqi me vendosmëri frontin e luftës së shqiptarëve kundër Perandorisë Osmane, kjo ekspozitë  është realizuar në bashkëpunim me Muzeun Historik Kombëtar.

Ekspozita do të jetë e hapur nga sot deri më 6 dhjetor.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here