Home LAJME Kaq vota kanë marrë kandidatët për kryeministër

Kaq vota kanë marrë kandidatët për kryeministër

271
0
SHARE

Në zgjedhjet parlamentare të 6 tetorit më së shumti vota kanë marrë pesë kandidatët për kryeministër nga radhët e tri subjekteve politike dhe dy koalicioneve parazgjedhore.

Kandidati për kryeministër i Lëvizjes Vetëvendosje (LV), Albin Kurti, është lideri më i votuar i këtyre zgjedhjeve me 183 868 vota.

Kurse kandidatja e dytë më e votuar është Vjosa Osmani nga Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) me 176 188 vota.

Ndërkaq kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Kadri Veseli është lideri i tretë më i votuar me 146 763 vota.

Në vendin e katërt është renditur kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj me 75 917 vota, kurse në të pestin kryetari i Nismës Fatmir Limaj me 26 014 vota.

Albin Kurti 183 868

Vjosa Osmani 176 188

Kadri Veseli 146 763

Ramush Haradinaj 75 917

Fatmir Limaj 26 014

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here