Home Magazina Katërmbëdhjetë filmat horror që do të donit t’i shikoni përsëri edhe nëse...

Katërmbëdhjetë filmat horror që do të donit t’i shikoni përsëri edhe nëse e dini fundin e tyre

918
0
SHARE

Eshtë vështire të zgjedhësh një film të mirë të zhanrit thriller. Por ne bëmë një përzierje të paqëndrueshme të kinematografisë hollivudiane, evropiane dhe aziatike për ata që mendojnë se kanë parë gjithçka.

Bright Side deklaron me përgjegjësi se ky artikull nuk ka “thrillera” të rregullt; të gjithë u kontrolluan personalisht nga ekipi dhe secili prej tyre ka skenarin e vet unik. Disa kanë më shumë dramë dhe më pak aksion, ndërsa të tjerët janë anasjelltas. Disa prej tyre mund të duken shumë provokuesë, të dhunshëm apo madje edhe të zemëruar, por ne ju sigurojmë se çdo film i kësaj liste do të thyejë çdo stereotip.

Terminal, 2018

IMDb – 5.3
Një thriller polemik, por mjaft i mirë e fillon këtë listë. Një kameriere vërtet e mrekullueshme, Annie, punon në një stacion terminali të zymtë dhe të dëshpëruar, por ajo është vetëm e bukur nga jashtë. Në fakt, ajo është një grua e guximshme që po udhëheq një jetë të dyfishtë të rrezikshme me dy të jashtëm. Për disa shikues, filmi mund të duket klishe, mizor, ose përsëritës në disa momente. Por ne nuk mund të injorojmë performancën e aktorëve të mrekullueshëm, një stil neoni atmosferik dhe një skenar me një kthesë kurioze.

Marrowbone, 2017

IMDb – 6.6
Filmat mistikë rrallë i habisin njerëzit kohët e fundit, përveç në rastin e thriluesve spanjollë. Duke kërkuar një vend të sigurt për t’u fshehur nga një burrë tiran, një nënë e katër fëmijëve u zhvendos në një vend tjetër dhe u vendos në një rezidencë të përhumbur. Pas vdekjes së papritur të nënës, djali i madh, Jack, ka përparësi mbi familjen. Duke qenë i mitur, ai duhet ta anashkalojë ligjin për t’u bërë kujdestar për vëllezërit e motrat e tij dhe pronarin e shtëpisë. Gjërat po shkonin mirë derisa babai i tyre maniak u shfaq. Trilleri psikologjik me një prekje horroresh mistike do të tronditë çdo shikues me fundin e papritur të filmit!

Ghost Stories, 2017

IMDb – 6.4
Megjithëse ky film ka për qëllim të jetë një film horror, do të bëjë që ju të mendoni më shumë sesa mund t’ju trembë. Megjithatë, ka raste kur fjalë për fjalë hidhesh nga vendi yt nga frika. Profesor Goodman është një skeptik i madh që nuk beson në gjëra të mbinatyrshme. Ai zbulon truket e mediumeve dhe psikikëve. Por një ditë, ai takon tre persona që pretendohet se hasën një fenomen mbinatyror. Është një film i mirë në traditën më të mirë të kinematografisë britanike me kthesa të papritura të skenarit dhe një fund shumë të mirë.

The Hidden Face (La cara oculta), 2011

IMDb – 7.4
Një ditë, Adriani kthehet në shtëpi dhe sheh një shënim ku thotë se e dashura e tij e ka braktisur. I shkatërruar, ai shkon në një bar ku takoi një kamariere me emrin Fabiana. Ata ndiejnë një tërheqje të ndërsjellë ndaj njëri-tjetrit dhe kamarierja vendosë të krijojë lidhje me Adrianin. Por ajo nuk ka mundësi të ndjejë lumturinë e qetë të jetës, sepse disa gjëra misterioze dhe të frikshme fillojnë të ndodhin brenda shtëpisë së tyre. Karakteristika unike e filmit është një ide e thjeshtë por gjeniale me një fund jo të parëndësishëm.

Get Out, 2017

IMDb – 7.7
Ju vështirë se do të gjeni këdo që nuk ka dëgjuar për këtë film, i cili është shpërblyer me çmim edhe në “Oscars”. Nëse nuk e keni parë atë, sepse nuk ju pëlqejnë filma horror, ju duhet ta bëni këtë tani. Një njeri i ri afrikano-amerikan viziton prindërit e të dashurës së tij që fshehin një sekret të çuditshëm. Por ky film ka një bukuri unike që u rrit nga fonogrami, shaka të papritura dhe një finale tronditëse. Ky film definitivisht vlen të shikohet edhe nëse ju frikëson me detaje të vogla që zakonisht nuk janë të frikshme.

The Handmaiden (Ah-ga-ssi), 2016

IMDb – 8.1
Ky film koreanor balancon zhanret dramë dhe thriller të mbushur me aksion. Ju nuk duhet të jeni një entuziast i kinematografisë aziatike për të vlerësuar “The Handmaiden”. Ka dramë, komedi, pasion, urrejtje, dhimbje dhe kënaqësi. Një njeri i quajtur Count do të bëjë që gruaja e fejuar Lady Hideko të martohet me të. Ajo jeton e izoluar në një rezidencë madhështore me xhaxhain e saj. Ai ka në plan të konfirmojë se ajo është e çmendur dhe të marrë kontrollin mbi pasurinë e saj. Për t’u afruar më afër me “viktimën” e tij, Count urdhëron shokun e tij Sook-Hee që shtiret si një shërbëtor i zonjës. Shumë shpejt, një histori e thjeshtë bëhet e shtrembëruar dhe e komplikuar, saqë nuk është e qartë se kush është kukulla e vërtetë në këtë grup.

Eliza Graves, 2014

IMDb – 6.8
Një film i bazuar në një tregim të shkurtër nga Edgar Allan Poe ka një skenar intrigues dhe të pazakontë. Mjeku i ri dhe i bukur, Edward Newgate, erdhi në një Asylte të veçuar Stonehearst nga Londra. Ai vëren sjelljen e pazakontë të drejtorit dhe të stafit: duket sikur ata nuk janë me mendje të shëndoshë. Thirrje të tmerrshme që vijnë nga bodrumi ngjallin edhe më shumë pikëpyetje. Fundi i pabesueshëm ju bën të dëshironi të kapni një filxhan çaj dhe ta shihni atë pa pushim.

The Orphanage (El Orfanato), 2007

IMDb – 7.5
Ky film spanjoll do të shpojë zemrat e atyre që i duan filmat thriller. Laura dikur ishte banore e jetimores ku kaloi një fëmijëri shumë të lumtur. Tani një grua e rritur, ajo shkon në jetimore të braktisur me familjen e saj për të ndihmuar jetimët e rinj. Djali i saj Simon ndryshon krejtësisht pasi ata hyjnë më jetimore; ai fillon të shohë imazhe mizore dhe bëhet i interesuar të luajë lojëra të rrezikshme. Ky film i trishtuar dhe prekës do të lërë një shenjë afatgjate në kujtesën tuaj.

10 Cloverfield Lane, 2016

IMDb – 7.2
Kur Michelle zgjohet pas një aksidenti me makinë, ajo e gjen veten të lidhur me zinxhirë në një radiator në bodrumin e dikujt. Së shpejti ajo sheh një njeri që pretendon se e shpëtoi nga vdekja e sigurt sepse planeti ishte subjekt i sulmit kimik ose bërthamor. Howard thotë se është shumë e rrezikshme për të dalë jashtë dhe bunkeri i tij është vendi i vetëm i sigurt. Natyrisht, Michelle nuk i beson atij dhe mendon se është një maniak, por shumë shpejt zbulon se mund të ketë të drejtë. Tipari unik i horror-thriller është një kthesë intriguese që do t’ju mbajë në pezullim nga fillimi deri në fund përgjatë filmit.

The Girl on the Train, 2016

IMDb – 6.5
Çdo ditë, Rachel sheh një çift të përsosur nga treni. Por gjithçka ndryshon kur sheh një njoftim në gazetë për gruan që zhduket. Rachel është kapur në një histori të komplikuar, sepse ajo ishte e vetmja që vuri re diçka të rëndësishme nga treni. Ky film është një shembull i rrallë kur të dy kritikët dhe publiku nuk mund të japin një rishikim të caktuar. Disa njerëz mendojnë se është një thriller mjaft i zakonshëm, ndërsa të tjerët e quajnë atë gjenialë. Por ky film i zymtë dhe i trishtuar patjetër do të lërë një përshtypje të përhershme për këdo.

The Purge, 2013

IMDb – 5.7
Kjo është mjaft e diskutueshme dhe entuziastët e filmit do të gjejnë disa fjalë të pahijshme për të thënë rreth tij. Por skenari është aq origjinal saqë definitivisht e bën të gjithë gjë me vlerë shikimin. Bota e së ardhmes nuk ka as krime as luftëra falë vetëm një natë në vit, kur njerëzit mund të bëjnë çfarë të duan dhe të mos ndëshkohen për asgjë. Është pak e një klishe, por është gjithashtu shumë intensive dhe ka një nënshtrim interesant që ju kapni pas disa kohe.

Beast, 2017

IMDb – 6.9
Një përrallë e mrekullueshme britanike për të rriturit që do të ngrijë gjakun tuaj. Moll (27 vjeç) jeton në një ishull të izoluar me prindërit e saj të rreptë. Atmosfera e keqkuptimit ndihet e mbytur për të, por një ditë, jeta e saj ndryshon falë një ndjenje të re dashurie. Megjithatë, burri i saj është nën dyshimin për vrasjet serioze që ndodhën kohët e fundit në ishull. Moll duhet të zgjedhë midis dashurisë dhe besimit të saj për Paskalin dhe rregullave strikte shoqërore. Disa mund ta konsiderojnë këtë film shumë romantik, por disa madje mund ta konsiderojnë atë një gjë të mirë.

The Place, 2017

IMDb – 7.1
Ky film është mizor dhe i mëshirshëm në të njëjtën kohë; ai bën sulme të shumta kirurgjikale në mënyrën tonë të të menduarit dhe ka një komplot spiral të fortë me detaje të reja që shfaqen çdo minutë. Një burrë është ulur në një kafe me një fletore të trashë në tavolinë. Njerëzit i afrohen atij për të marrë atë që duan dhe i bën ëndrrat e tyre të bëhen të vërteta. Ka një kusht: për të përmbushur ndonjë dëshirë, duhet të kryeni një detyrë, aq më e madhe që të jetë ëndrra juaj, aq më të komplikuara dhe të rrezikshme bëhen detyrat. Asnjë vrasje, efekte vizuele, cilësime të shtrenjta – vetëm një ide e madhe, një skenar tërësisht i shkruar dhe biseda të mahnitshme.

Lizzie, 2018

IMDb – 5.7
Ky film sapo doli më 14 shtator 2018 në ShBA. Ne jemi të intriguar me të vërtetë nga historia e cila bazohet në një legjendë. Emri i Lizzie Borden ka kohë që është bërë një emër i familjes falë tregimit të komplikuar të vrasjes së prindërve të saj. Gjatë gjykimeve të njohura të profilit të lartë, gruaja u lirua pavarësisht nga dëshmitë e pamohueshme që dëshmonin fajtorësinë e saj. Filmi patjetër do të jetë mizor, intensiv dhe provokues dhe kjo është pikërisht ajo që na nevojitet, apo jo?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here