Home LAJME Mediat serbe publikojn listën e vendeve që kanë votuar pranimit të Kosovës...

Mediat serbe publikojn listën e vendeve që kanë votuar pranimit të Kosovës në Interpol

438
0
SHARE

Pas dështimit të Kosovës për t’u pranuar në organizatën e policisë ndërkombëtare e njohur si Interpol, mediat serbe kanë publikuar listën e vendeve që kanë votuar kundër, pro si dhe të atyre që kanë abstenuar.

Mediat në Serbi kanë publikuar listën e vendeve që e kanë përkrahur Serbinë, si dhe ato që votuan pro pranimit të Kosovës në Inerpol.

Kundër Kosovës kanë votuar: Republika e Afrikës së Jugut, Angola, Argjentina, Azerbajxhani, Bjellorusia, Bolivia, Bosnja dhe Hercegovina, Botsvana, Brazili, Kamboxhia, Kameruni, Kili, Kina, Qipro, Kongo, Kuba, Eritrea, Spanja, Greqia, Grenada, Guinea, Guinea Ekuatoriale, Ishujt Solomon, Indonezia, Iraku, Irani, Kenia, Kirgistani, Laosi, Libia, Libani, Malajzia, Maroku, Mauricius, Meksika, Moldavia, Mongoloa, Mozambiku, Mianmari, Namibia, Nepali, Uganda, Peruja, Filipinet, Republika Domenikane, Republika Demokratike e Kongos, Rumania, Rusia, Serbia, Sudani, Siria dhe Tunizi.

Ndërkaq vendet e rajonit që ishin pro pranimit të Kosovës në Interpol janë: Mali i Zi, Sllovenia, Kroacia, Maqedonia dhe Bullgaria, ndërkaq Hungaria ka abstenuar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here