Home LAJME Momentet e fundit të “Presidentit të Çamërisë” – trupi iu pre copa-copa...

Momentet e fundit të “Presidentit të Çamërisë” – trupi iu pre copa-copa në disa thasë, shoqëruesit e tij e lanë vetëm!

240
0
SHARE

Ndonëse nuk ka një version zyrtar nga policia për ekzekutimin mafioz të Festim Latos, i vetëshpallur president i Republikës së Çamërisë, mediet holandeze i janë rikthyer sërish kësaj ngjarjeje të rëndë, të ndodhur më 19 korrik 2019, ku trupi i shqiptarit u gjet i prerë copa-copa, i ndarë në thasë të ndryshëm dhe i hedhur në një kanal në Amsterdam.

Ditët e fundit, holandezët kanë publikuar me foto dhe video lëvizjet e fundit të 43-vjeçarit, me origjinë nga Vlora, të regjistruara nga kamerat e sigurisë.

Lato është shfaqur për herë të fundit në një kafene, në Abcoude, ku është takuar me disa persona, siç shihet edhe në video.

Pas këtij takimi, ai shihet teksa hipën në një makinë luksoze, pas së cilës nuk është parë më i gjallë. Në emisionin investigativ të holandezëve thuhet se Lato shoqërohej në makinë nga tre burra dhe një grua.

Lidhur me raportimet e medieve holandeze, për rastin shkruan edhe Shqiptarja, ku thuhet se trupi i copëtuar në thasë të ndryshëm hedhur në kanal, mungon kostumi blu, çanta kafe me çelës dhe ora Rolex.

Lato kishte bërë njerëz të investonin në “Çamërinë” e tij në shkëmbim të leje-ndërtimit nëse Lato do të merrte fuqinë.

Po sipas mediumit në fjalë, mediat holandeze zbulojnë foto dhe video ekskluzive nga momentet e fundit kur ai ishte gjallë, katër ditë para 19 korrikut 2019 kur trupi i tij u gjet i pajetë i prerë copa-copa ndarë në thasë të ndryshëm në një kanal në Amsterdam të Holandës.

Një emision hulumtues në Holandë dhe që kërkon informacione për autorët e vrasjes që ende nuk janë zbuluar, ka nxjerrë pamjet nga takimi i fundit më 15 korrik që Festim Lato ka pasur në një restorant me disa persona, për punë!

Në takim e kanë çuar shoqëruesit e tij me një Opel Vivaro të bardhë, tre burra dhe një grua. Pasi ka mbaruar takimin në restorant, Lato duket nga kamerat e sigurisë teksa del të takojë për një moment shoqëruesit e tij.

Kthehet sërish, takon personin që ishte në restorant, dhe largohet me makinën e tij.

Është e çuditshme për hetuesit, shkruan Shqiptarja, se si një njeri si Festim Lato që nuk udhëtonte kurrë pa shoqërues, t’i linte ata të iknin dhe të largohej me makinën e personit që ishte në takimin e punës.

Katër ditë më vonë, trupi i pajetë i tij u gjet i prerë dhe ndarë në disa thasë, hedhur ndoshta nga ndonjë barkë në Amsterdam Rijkanaal rreth 4 kilometra vijë e drejtë nga Abcoude, vendi ku Festim Lato bëri takimin e punës në restorant.

Personi në fjalë që e shoqëron me makinën e tij private, është identifikuar nga hetuesit atje, dhe është marrë në pyetje.

“Ne folëm me atë burrë, që tha që atë mesditë kishte folur me Festimin për punë. Pastaj e kishte zbritur atë nga makina diku në Abcoude, por nuk i kujtohej se ku”, thotë hetuesja, shkruan tutje Shqiptarja.

Katër ditë para se t’i gjendej trupi i pajetë, kur është edhe momenti i fundit që ka pamje të Latos, ai mbante veshur një kostum blu, i cili nuk është gjendur në thasët me pjesët e copëtuara të trupit, dhe po ashtu mungon edhe një çantë kafe që ai kishte me çelës, dhe ora Rolex që ai mbante.

Lato ishte baba i tre fëmijëve. La pas nënën, vëllain dhe motrën binjake.

Motivi, dita kur ai është vrarë, ende nuk është zbuluar nga hetuesit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here