Home LAJME OVLUÇK-ja nuk i përjashton protestat

OVLUÇK-ja nuk i përjashton protestat

260
0
SHARE
This photograph taken on January 30, 2018, shows former Kosovo Liberation Army (KLA) soldier and veterans association leader Hysni Gucati speak during an interview with AFP at his office in Pristina. Former Kosovo pro-independence rebels do not want to drop their pedestal: they reject the new international court which is soon expected to announce first indictments for war crimes. / AFP PHOTO / Armend NIMANI (Photo credit should read ARMEND NIMANI/AFP/Getty Images)

Kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (OVLUÇK), Hysni Gucati, nuk e ka përjashtuar mundësinë e organizmit të protestave për shkak të numrit të madh të ftesave të Gjykatës Speciale për ish-ushtarët dhe eprorët e UÇK-së.

Në këtë intervistë dhënë për gazetën “Epoka e re”, ai ka bërë me dije se për këtë çështje shumë shpejt do t’i mbledhin kryesinë dhe këshillin drejtues të OVLUÇK-së.

“Ne nuk e përjashtojmë mundësinë e protestave, por për këtë çështje vendimin do ta marrin kryesia dhe këshilli drejtues i OVLUÇK-së”, ka thënë Gucati.

Ai ka treguar se vetëm në javën e fundit mbi 40 ish-pjesëtarë të UÇK-së kanë marrë ftesa për intervistim.

Gucati ka paralajmëruar se në ditët e ardhshme mund të ketë edhe disa arrestime.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here