Home LAJME Pacolli shkon në Shqipëri, sheh nga afër zonat e prekura nga tërmeti

Pacolli shkon në Shqipëri, sheh nga afër zonat e prekura nga tërmeti

320
0
SHARE

Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, ka shkuar në Shqipëri për të parë nga afër zonat e prekura nga tërmeti që la shumë të vdekur dhe të lënduar.

Pacolli përmes një shkrimi në llogarinë e vet në “Facebook”, ka shkruar se kjo është situata më tragjike në 20 vjet për të gjithë kombin shqiptar.

Postimi i plotë i tij:

Mbërrita sot në zonat e prekura të tërmetit në Shqipëri që la shumë të vdekur dhe të plagosur ndërsa shkatëroj shumë shtëpi dhe banesa. Në Thumane vizitova komunitetet e prekura. Unë shpreha mbështetjen institucionale dhe private(ne koordinim me autoritetet perkatese aty) për qytetarët e Thumanes dhe të Shqipërisë.

Kjo është situata më tragjike në 20 vjet për të gjithë kombin shqiptar dhe unë do të qëndroj në mbështetje me ata. Vlerësova ndihmën e ushtarëve të Kosovës dhe të zjarrefikësve që po japin gjithqka nga profesionalizmi i tyre. Jam shumë krenar për ndihmën dhe solidaritetin nga Kosova në Shqipëri në orët e fundit.

Solidariteti dhe mbështetja masive tregon lidhjet e vëllazërore.

Ne duhet të vazhdojmë dhe të sigurohemi që të gjitha familjet e prekura do të kenë së shpejti një çati për t’u rikthyer jetës normale. Ky është një mision kombëtar tani.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here