Home LAJME Rënia e nivelit të Danubit nxjerr një thesar me flori dhe argjend

Rënia e nivelit të Danubit nxjerr një thesar me flori dhe argjend

421
0
SHARE

Arkeologët kanë zbuluar një thesar prej 2,000 monedhash floriri dhe argjendi në bordin e një relikeje të fundosur në Danub që prej shekullit XVIII dhe që ka dalë falë nivelit jashtëzakonisht të ulët të lumenjve, njoftoi sot grupi i arkeologëve.

“Rreth 2,000 monedha janë gjetur, si dhe armë, heshta, gjyle topash, shpata dhe armatime të tjera”, tha për agjencinë MTI, Katalin Kovacs, arkeolog i muzeut “Ferenczy de Szentendre”, pranë Budapestit.

Zbulimi ka ndodhur këtë javë në Erd, në jug të Budapestit, ku arkeologët po punonin sot me intensitet të lartë për të nxjerrë maksimumin e elementeve para se niveli i ujërave të rritej sërish.

“Thesari i Erdit u gjet në bordin e relikes së një anije tregtare kombësia e të cilës ende duhet të përcaktohet”, njoftuan arkeologët. “Ajo përbëhet nga monedha ari dhe argjenti, mes të cilave dukate dhe peni. Monedhat janë 90 për qind të huaja dhe i përkojnë viteve 1630-1743”, theksoi arkeologu Balazs Nagy për radion private “Klub”./RadioRINIA/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here