Home Shëndetësi Shkencëtarët e kanë krijuar testin e gjakut që ju tregon a do...

Shkencëtarët e kanë krijuar testin e gjakut që ju tregon a do të vdisni brenda 10 viteve

315
0
SHARE

Shkencëtarët e kanë krijuar një test të gjakut i cili mund t’i parashikojë shanset se a do të vdisni gjatë 10 viteve të ardhshme.

Shkencëtarët gjermanë i kanë zbuluar 14 biomarkerë në gjak të cilët duken se ndikojnë në rrezikun e vdekjes.

Biomarkerët janë të ndërlidhur me çdo gjë – duk filluar nga imuniteti, kontrolli i glukozës e deri te qarkullimi i yndyrës dhe inflamacioni.

Sipas hulumtimeve, testi është 83% i saktë të parashikojë nëse dikush mund të vdes brenda 2-16 viteve të ardhshme.

Ekspertët e kanë quajtur këtë studim si një “hap emocionues”, por kanë theksuar se më shumë hulumtime duhet të kryhen para se testi të mund të përdoret në jetën reale. /RadioRinia

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here