Home LAJME Shpërndahet Kuvendi, vendi shkon në zgjedhje

Shpërndahet Kuvendi, vendi shkon në zgjedhje

319
0
SHARE

Më 89 vota për , 1 kundër dhe 2 abstenime, deputet e Kuvendit të Kosovës vendosën për shpërndarjen e VI të legjislaturës së Kuvendit.

Memli Krasniqi nga PDK në emër të 98 deputetëve ka paraqitur mocionin për shpërndarjen e Kuvendit të Kosovës.

Kryeparlamentari Kadi Veseli e hodhi në votim propozimin e grupit prej 98 deputetëve për shpërndarjen e Legjislaturës së gjashtë (6) të Kuvendit të Republikës së Kosovës.

Të pranishëm në seancë ishin 106 deputetë.

Para votimit shefat e grupeve parlamentare të PDK-së, VV-,së, PSD-së, AAK-së, dhe Nismës, kanë kërkuar që të mos bëhet debat rreth legjislaturës së VI dhe të mos vonohet votimi për shpërndarjen e Kuvendit të Kosovës. Ata kanë propozuar që vetëm shefat e grupeve parlamentare të flasin rreth qëndrimit të grupit dhe të mos zgjatet me debat.

Nga tash vendi edhe zyrtarisht ka shkuar në zgjedhje të parakohshme të cilat duhet të shpallen nga presidenti Hashim Thaçi.

Legjislatura e gjashtë e Kuvendit, e cila u karakterizua për mungesa të shpeshta kuorumi, u konstituua më 3 gusht 2017. /RadioRinia

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here