LAJME

Home LAJME

Gjendje alarmante nga ajri i ndotur

Ndotja e ajrit në disa qytete të Kosovës ka arritur në nivel të rrezikshmërisë për shëndetin e qytetarëve. Sipas matjeve zyrtare, me nivelin më...

Kuvendi i Kosovës vazhdon edhe sot me seancë të jashtëzakonshme

Kuvendi i Kosovës mban sot seancë të jashtëzakonshme sipas kërkesës së 42 deputetëve lidhur me dështimet dhe skandalet në politikën e jashtme të Republikës...

Rasti ‘Pronto’, Adem Grabovci dhe 11 të tjerët sot në gjyq

Adem Grabovci së bashku me 11 të akuzuarit e tjerë të aferës së përgjimeve ‘Pronto’, pritet të dalin para gjyqit për t’u përgjigjur rreth...

Është e vërtetuar shkenctarisht: Qortimi i grave shkurton jetën e burrave!

Për shkak të jetesës së pakënaqshme së bashku, hulumtimet kanë treguar se meshkujt e moshës së mesme kanë tre herë rrezik më të madh...

Nga sot, pajisjet dimërore të obliguara për të gjithë vozitësit

Nga sot, 15 nëntor fillon të vlejë obligimi për posedim të domosdoshëm të pajisjes dimërore në automjete, i cili do të vlejë deri më...

Rajoni i Gjilanit kryeson si rajoni më i ndotur në vend

Raporti i Agjencisë për Mbrojtjen e Mjedisit të Kosovës (AMMK) e ka nxjerrë rajonin e Gjilanit më të papastrin në nivel vendi. Ky rajon,...

Haradinaj: Besoj që këtë vit do ta marrim liberalizimin e vizave

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj është shprehur i bindur se këtë vit do të marrim liberalizimin e vizave. Këto komente Haradinaj i bëri në hapjen...

Në Këshillin e Sigurimit diskutohet për Kosovën

Raporti i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres mbi punën e UNMIK-ut, do të diskutohet sot në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të...

Kosova në kërkim të përkrahjes së Italisë për vizat

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, po qëndron për vizitë zyrtare në Itali, ndërsa takoi Nicola Molteni, zëvendësministër i Punëve të Brendshme, me ç’rast...

Shënohet Dita botërore kundër diabetit

Dita botërore kundër diabetit shënohet më 14 nëntor dhe në shumë pjesë të botës kalon duke mësuar dhe informuar popullatën lidhur me këtë sëmundje...

Recent Posts