Home LAJME Flet Arben Gashi nëse LDK-ja do ta heqë taksën në rast se...

Flet Arben Gashi nëse LDK-ja do ta heqë taksën në rast se hyn në qeveri?

321
0
SHARE

Arben Gashi nga Lidhja Demokratike e Kosovës ka thënë se taksa për mallrat e Serbisë është një instrument i Kosovës dhe se edhe nëse hiqet duhet parë se çka përfiton Kosova.

“Mendimin final nuk mund ta japim sot, por ka plot modalitete. Ne do ta trajtojmë atë dhe taksa do të jetë instrument në funksion të Kosovës. Edhe mund të hiqet, por duke parë se çka përfiton Kosova”, ka thënë Gashi në RTK.

Gashi ka vlerësuar se shkëmbimi territorial për Kosovën është i papranueshëm.

“Shkëmbimi territorial për LDK është i papranueshëm dhe padiskutueshëm. Këtu vihet në pyetje vetë ekzistenca e shtetit të Kosovës. Ndërkohë kemi Asociacionin, i cili është rrezik, nëse merr kompetenca ekzekutive është rrezik për funksionalitetin e Kosovës”, ka thënë ai.

Gashi është shprehur se mënyra si diskutohet sot për kufijtë nuk është ideja e zyrtarit të LDK-së, Lutfi Hazirit. /RadioRINIA/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here