Home Uncategorized Këngëtarja Eni Koçi është shumë e pëlqyera nga mijëra fansa anë e...

Këngëtarja Eni Koçi është shumë e pëlqyera nga mijëra fansa anë e mbanë trojeve shqiptare për muzikën e saj. Përveç muzikës, ajo ka zhvilluar aktivitetin e saj edhe në biznes, pasi bashkë me motrën e saj, Gretën, menaxhojnë një butik në qendër të Tiranës. Dhe përveç këtyre, Eni vazhdon të jetë një studente e mjekësisë, degë të cilën e studion tash e sa vite në Britaninë e Madhe. Në një pyetësor të bërë nga fansat së fundmi në rrjetin social Instagram, njëra nga pyetjet ishte pikërisht në lidhje me studimet. Lexo po ashtu: Të gjitha lajmet nga Estrada Shqiptare Të gjitha lajmet nga Estrada Shqiptare Njëri nga fansat e kishte pyetur atë nëse ajo i kishte ndërprerë studimet në Angli, dhe përgjigjja e Enit ishte strikte “jo”. “Nuk i kam ndërprerë dhe nuk i ndërpres derisa të arrij kualifikimet që synoj”, ka shkruar këngëtarja në InstaStory. Tash e sa kohë, Eni ndjehet e plotësuar edhe në jetën e private, pasi prej gati dy vitesh ka nisur një lidhje me reperin e njohur kosovar, Genc Prelvukaj. /Telegrafi/ Foto: Eni Koçi/Instagram

463
0
SHARE

Shkencëtarët kanë treguar për herë të parë se një foshnjë mund t’i ngjajë ish-të dashurit të mamasë dhe jo babait të vet biologjik.

Kjo ide, e njohur si telegoni, i ka rrënjët në Greqinë e lashtë, por teoria gjenetike e kishte anashkaluar. Shkencëtarët në Australi e testuan këtë ide duke manipuluar tek mizat, transmeton .

Gjithsesi shkencëtarët zbuluan se përmasat e mizave të vogla vareshin nga përmasat e mashkullit të parë me të cilën ishte çiftëzuar mamaja më shumë sesa me atë që ishte babai.

“Studimi ynë ndërlikon pikën tonë të vështrimit se si vijojnë gjeneratat, por gjithashtu hapin mundësi të reja shumë emocionuese në kërkim”, u shpreh kreu i grupit të kërkimit.

“Një gjë e tillë tregon se sa pak dimë për natyrën dhe sa shumë kemi për të mësuar ende”.

Pavarësisht zhvillimeve në gjenetikë, shumë pikëpyetje mbeten lidhur me faktin se si trashëgohen disa tipare.

“E dimë se disa tipare në familje nuk ndikohen nga gjenet që kalohen nga prindërit te fëmijët”, tha dr. Clean.

“Disa mekanizma trashëgimie jogjenetike bëjnë të mundur që faktorë të mamasë apo babait të ndikojnë në karakteristikat e një fëmije”.

Ideja e telegonisë – fakti që një burrë mund të lërë një shenjë në trupin e partneres së tij që ndikon edhe në beben që ajo do të lindë me një burrë tjetër – vjen nga filozofi grek Aristoteli./RadioRINIA/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here