Home LAJME Klaus Iohannis rizgjedhet president i Rumanisë

Klaus Iohannis rizgjedhet president i Rumanisë

261
0
SHARE

Kandidati i njohur për qëndrimet pro-perëndimore dhe presidenti i deritashëm i Rumanisë, Klaus Iohannis, e ka fituar balotazhin për pozitën më të lartë të shtetit pasi të dielën e mposhti ish-kryeministren majtiste, Viorica Dancila.

Ai fitoi në balotazh me 63,1 për qind të votave kundër konkurrentes, Viorica Dancila.

Pas shpalljes së fitores, ai u zotua se do ta ndërtojë një Rumani moderne dhe evropiane.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here