Home LAJME Konsumimi i alkoolit mund t’i shkaktojë tri lloje të kancerit

Konsumimi i alkoolit mund t’i shkaktojë tri lloje të kancerit

458
0
SHARE

Konsumimi i alkoolit shpeshherë din të jetë pjesa kryesore e çdo sezoni festiv për shumicën e njerëzve.

Por, kur jemi te konsumimi i alkoolit, duhet të kemi parasysh se ka një limit se sa guxojmë të pimë brenda një jave, pavarësisht cilës sezon të vitit jemi.

Ekspertët rekomandojnë që mos t’i konsumoni më shumë se nëntë kënaçe birra (nga 440ml) brenda një jave, dhe se këtë sasi duhet ta shpërndani përgjatë disa ditëve e jo brenda një nate.

Kjo për shkak sek konsumimi i tepërt i alkoolit shpie në  sëmundjen e kancerit dhe në shumë sëmundje tjera serioze.

Duke konsumuar rregullisht alkool, ju mund të sëmureni nga:

– Kanceri i gojës, fytit dhe gjoksit
– Sulmi në tru
– Sëmundjet e zemrës
– Sëmundjet e mëlçisë
– Dëmtimet e trurit
– Dëmtimet në sistem nervor

Sidoqoftë, duke marrë parasysh se është sezoni festiv dhe shumica e njerëzve nuk mund t’i rezistojnë alkoolit, ekspertët rekomandojnë që të paktën:

– Të pini ujë mes pijeve alkoolike
– Të pini në sasi të moderuar dhe ta ndalni veten
– Të pini ujë para se të flini
– Flini sa më shumë që të mundeni të nesërmen.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here