Home LAJME Kosovari hero në Austri, i shpëton jetën 14 vjeçarit austriak

Kosovari hero në Austri, i shpëton jetën 14 vjeçarit austriak

395
0
SHARE

Muharrem Behrami nga Podujeva, i cili punon dhe vepron në Linz të Austrisë, është bërë hero në këtë shtet. Krejt kjo, pasi që Behrami ka ndërhyrë për të shpëtuar një 14 vjeçar i cili ka mbetur i mbyllur në një kamzhik.

Muharrem Behrami bashkë me zjarrfikësit dhe Policinë austriake, kanë shpëtuar 14-vjeçarin që ka mbetur i ngujuar në një kamzhik.

Ishte kosovari ai i cili ka dëgjuar ulëritjet e 14-vjecarit i cili kërkoi ndihmë, më pas ka njoftuar forcat e rendit për intervenim.

Ky rast ka marrë vëmendje në mediat austriake, dhe se një faqe ka zënë edhe në gazetën “Land Leute”.

“Një nga banorët e lagjes, shoferi i kamionit, Muharrem Behrami, dëgjoi thirrjet për ndihmë nga 14-vjeçari në 1:30 të mëngjesit. Kosovari menjëherë lajmëroi policinë. Dy zyrtarë kontrolluan të gjitha apartamentet, por fillimisht nuk gjetën asgjë. U deshën gati dy orë që britmat më në fund të lokalizoheshin “, ka shkruar gazeta austriake, transmeton faqja” Podujeva Vendlindja Ime “.

“Kur ishte e qartë se në cilin situatë ishte djalë, departamenti i zjarrfikësve u alarmua në orën 3:30. Shpëtimi i fëmiut nuk ishte aq i lehtë. Nëpërmjet një ngushtica, forca e punës mund të prekë krahët e Bibenit të dëshpëruar. Ai po merr frymë, por i mbërthyer në topa të ngushta dhe plotësisht i pafuqishëm “, ka shkruar gazeta.

Pas intervenimit, 14-vjeçari u largua nga vrima që gati sa e kishte mbytur.

“Në orën 4:30, fëmija u lirua më në fund nga oxhaku. Ai ishte plotësisht i lodhur dhe i çrregullt. Pas ndihmës së tij të parë nga ambulanca, ekipet mjekësore çuan në spital “, thuhet më tutje në artikullin e gazetës austriake.

Muharrem Behrami, i cili ishte i pari që dëgjoi britmat e djalit dhe kishte paralajmëruar shërbimet emergjente në mes të natës, është shprehur i kënaqur. Ai nuk e konsideron veten një shpëtimtar.

“Unë vetëm e kam bërë detyrën time si dhe e kam marrë telefonin. Heronjtë e vërtetë të natës janë zjarrfikësit, policia dhe ekipet e shpëtimit “, ka thënë ai për media austriake.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here