Home LAJME Kurti përmend nevojën e një mini-Marshall plani të BE-së për Ballkanin Perëndimor

Kurti përmend nevojën e një mini-Marshall plani të BE-së për Ballkanin Perëndimor

275
0
SHARE

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, së bashku me anëtaret e Kryesisë së Lëvizjes, ka takuar shefen e Zyrës së BE-së në Kosovë, Natalya Apostolova, me të cilën kanë biseduar për zhvillimet e fundit në vend.

Në komunikatë për medie të LV-së është thënë se Apostolova ka uruar Kurtin për rezultatin zgjedhor dhe për mbarëvajtjen e këtij procesi. “Ajo tha se me përjashtim të pjesës veriore të vendit, ku u raportua se pati presion ndaj serbëve lokal, gjithçka duket se shkoi në mënyrë të drejtë dhe të rregullt. Tani, është e rëndësishme që pas certifikimit të rezultateve të formohen institucionet dhe qeveria e re sa më parë në mënyrë që t’i hapet rrugë edhe alokomit të fondeve që Bashkimi Evropian i ndan për zhvillimin e projekteve të ndryshme në Kosovë, si në fushën drejtësisë, arsimit, sigurisë dhe mjedisit”, është thënë në komunikatë.

Kurse, Kurti ka falënderuar Apostoloven për vizitën në w LV dhe i ka shprehur asaj shqetësimin me procesin zgjedhor në veri të vendit. “Nevojitet adresimi i shkeljeve dhe parregullsive atje si dhe fillimi i dialogut për zhvillim me serbët lokal.

Kryetari Kurti përmendi nevojën e një mini-Marshall plani të BE-së për Ballkanin Perëndimor, sidomos për bashkimin dhe zhvillimin e qyteteve të ndara, i cili do të mundësonte progres shoqëror dhe hov drejt integrimeve evropiane.

Kurti po ashtu tregoi se e ka mirëpretur vlerësimin dhe renditjen përkatëse të çështjeve të Përfaqësueses së Lartë të Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, znj. Federica Mogherini dhe të Komisionerit për Zgjerim, z. Johannes Hahn, për zgjedhjet e 6 tetorit, e të cilët theksuan rëndësinë që qeveria e re të fillojë sa më parë me masa që ndikojnë në: 1) zhvillimin ekonomik dhe social, 2) sundimin e ligjit, 3) zbatimin e MSA-së dhe 4) çështjen e dialogut për normalizim të marrëdhënieve me Serbinë|, është thënë në komunikatën e LV-së. /RadioRinia

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here