Home LAJME Legalizohet kanabisi, studentët mësojnë kultivimin në vazo

Legalizohet kanabisi, studentët mësojnë kultivimin në vazo

656
0
SHARE

Kanadaja legalizon kanabisin, studentët mësojnë kultivimin në vazo

Ndërkohë që kanadezët po bëhen gati të legalizojnë konsumin e kanabisit këtë javë, 24 studentë janë të parët në vend që po mësojnë si të rritin bimën në vazo.

Kanadaja do të bëhet vendi i parë i industrializuar që do të legalizojë përdorimin rekreativ të kanabisit, duke filluar që nga dita e mërkurë.

Në këtë mënyrë, përmbushet një premtim i fushatës nga Liberalët e kryeministrit Justin Trudeau, i cili kishte argumentuar se bima do të kultivohej në tenxhere nga duart e përdoruesve të mitur dhe kështu do të reduktohej lidhja me krimin.

Në dhoma të ndriçuara dhe me temperaturë të kontrolluar në Kolegjin e Ontarios, Niagara, janë 50 klone kanabisi, për të cilët studentët po mësojnë se si t’i ushqejnë, ujitin, mbrojnë, lidhin me bar kode dhe testojnë për përmbajtje kimike.

“Ata po mësojnë se kanabisi ka nevojë për dritë të ngjashme me krizantemën dhe ujitje të ngjashme me domatet e specat. Ata po mësojnë edhe nga pikëpamja e biznesit, pasi po informohen mbi kostot e kultivimit të kësaj bime”, tha koordinatori i programit, Bill MacDonald./RadioRINIA/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here