Home LAJME Ndahet nga jeta ikona e hendbollit gjilanas, Agim Shkodra

Ndahet nga jeta ikona e hendbollit gjilanas, Agim Shkodra

433
0
SHARE

Një prej ikonave të hendbollit gjilanas, Agim Shkodra, ka ndërruar jetë të hënën në moshën 59 vjeçare, pas një sëmundje të shkurtër.

Me ndarjen nga jeta të Agim Shkodrës, klubi i hendbollit Drita nga Gjilani, Federata e Hendbollit të Kosovës dhe hendbolli e sporti kosovar në përgjithësi kanë mbetur pa një prej figurave qe shkruajti historinë në këtë sport.

Si portier, përkatësisht lojtarë, Shkodra karrierën e filloi në skuadrën Bozhuri nga Gjilani, vazhdoi te Buduçnosti nga Peja, ku ishte edhe në studime, në klubin Kosova të Vushtrrisë kurse karrierën e përmbylli në KH Drita të Gjilanit.

Kontributi i tij i madh ishte sidomos në vitet 1991-99, kur u pavarësua sporti kosovar. Pas luftës si trajner me sukses udhëhoqi skuadrën e Dritës në konkurrencë të femrave dhe të meshkujve, pastaj KHF Kosovën e KHF Prishtinën kur Prishtina ishte pjesë e garave ndërkombëtare. Ka drejtuar edhe klubin Zhegra.

I ndjeri ishte edhe seleksionues i grupmoshave të reja në konkurrencën e meshkujve ashtu edhe të femrave, ku la gjurmë te pashlyera në zbulimin e talenteve te reja.

Presidenti i Federatës së Hendbollit të Kosovës, Eugen Saraçini në emër të FHK-së dhe të gjithë komunitetit të hendbollit, i ka shprehur  ngushëllime familjes Shkodra dhe klubit Drita nga Gjilani.

Varrimi i të ndjerit bëhet sot nga ora 14:00 në varrezat e qytetit në Gjilan.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here