Home LAJME Nisin gërmimet në kampusin e UP-së, dyshohet për varrezë masive

Nisin gërmimet në kampusin e UP-së, dyshohet për varrezë masive

240
0
SHARE

Policia e Kosovës, njësia për krime lufte, në bashkëpunim me prokurorinë dhe Institutin e Mjekësisë Ligjore, kanë nisur të martën gërmimet lidhur me dyshimet për mbetje mortore në një lokacion në Prishtinë, konkretisht në kompleksin e Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”.

Gërmimet kanë nisur pas marrjes së informacioneve nga disa qytetarët se në atë lokacion mund të ketë varrezë nga periudha e luftës së vitit 1999.

Arsim Gërxhaliu, drejtor i Instituti të Mjekësisë Ligjore dhe anëtar i Grupit dialogues të Kosovës për persona të zhdukur me Serbinë, ka thënë për “Radion Evropa e Lirë” se bazuar nga informacionet marra është vendosur të nisin gërmimet dhe pritet të shihet se çka do të rezultojë pas tyre.

Kjo nuk është hera e parë që gërmohet në lokacionin e kampusit të Universiteti në Prishtinë.

Komisioni Qeveritar për Persona të Zhdukur, thotë se gjatë këtij viti do të bëhen gërmime edhe në disa lokacione të tjera, duke përfshirë edhe veriun e Mitrovicës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here