Home Teknologji Patenta zbulon se Apple po punon në tastierë të re për laptopët...

Patenta zbulon se Apple po punon në tastierë të re për laptopët e tyre MacBook

362
0
SHARE

Tastierat e laptopëve kurrë nuk kanë janë njohur të jenë të këndshme për të shtypur. 

Ato janë funksionale ku ka disa tastierë që ndjehen më mirë se shumica, dhe tastierat e MacBook të Apple ishin disa prej tyre.

Themi “ishin” sepse që kur kompania kaloi në modelin e tyre Butterfly, ka qenë në drejtim të poshtëm që atëherë.

Ndërkohë, duket se kompania nuk ka ndaluar në përpjekjet për të ri-shpikur tastierën e MacBook akoma.

Kjo është sipas një patente të zbuluar së fundmi nga AppleInsider, e cila sugjeron që Apple është duke eksploruar idenë e përdorimit të çelsave optikë për tastierat e ardhshme të laptopit.

Kjo është përkundër mekanizmave më tradicionale të tastierës që mbështeten në pikat e kontaktit që prekin njëri-tjetrin.

Patenta e Apple përshkruan një sistem paksa të ndryshëm, por në koncept duket se është i njëjtë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here