Home Shëndetësi Shtypja e lartë e gjakut – pijen e përditshme që duhet ta...

Shtypja e lartë e gjakut – pijen e përditshme që duhet ta shmangni

440
0
SHARE

Shtypja e lartë e gjakut mund të jetë e vështirë për t’u vërejtur pasi që simptomat nuk shfaqen gjithmonë.

Por zakonisht simptomat përfshijnë dhimbje koke, probleme me frymëmarrje dhe dhimbje gjoksi, transmeton Telegrafi.

Disa ndryshime të thjeshta në stil të jetesës janë krejt çfarë mjaftojnë për at zvogëluar shtypjen e lartë e gjakut – e një nga këto ndryshime duhet të jetë edhe dieta.

Madje, sipas ekspertëve, edhe një pije e zakonshme që e pimë thuajse të gjithë duhet të shmanget.

Sipas ‘Superdrug Online Doctor’, ju duhet të shmangni kafeinën – substancë e cila gjendet në kafe, çaj dhe pije të gazuara.

Aty shpjegohet se si kafeina e shkakton shtypjen e gjakut të rritet brenda një periudhe të shkurtë kohore.

Ekspertët rekomandojnë t’i kufizoni pijet me kafeinë, ndërkaq të siguroheni se pini më shumë ujë.

Ata thonë se nuk bën t’i pini më shumë se katër kafe në ditë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here