Home LAJME Vdes Robert Mugabe, ish-presidenti i Zimbabwesë

Vdes Robert Mugabe, ish-presidenti i Zimbabwesë

273
0
SHARE

Robert Mugabe, udhëheqësi i parë i Zimbabwesë pas pavarësisë, ka vdekur në moshën 95 vjeçare.

Lajmin e kanë konfirmuar familja e tij për BBC, derisa tregojnë se ai ka qenë i shtruar në spital në Singapor duke marrë trajtim, transmeton Koha.net.

Mugabe u rrëzuar nga pozita në vitin 2017 përmes një grusht-shteti ushtarak duke i dhënë fund tre dekadave në pushtet.

Ai fitoi zgjedhjet e para të Zimbabvesë pas pavarësisë, duke u bërë kryeministër në vitin 1980 dhe president më 1987.

Ai është gjithashtu ishte i njohur për fyerjet ndaj Perëndimit, kundërshtarëve të tij dhe gazetarët.

Pasardhësi i tij, presidenti i Zimbabvesë, Emmerson Mnangagwa, shprehu “trishtimin e tij” për vdekjen e Mugabes, duke e quajtur atë “babai themelues i Zimbabvesë” dhe “një ikonë e çlirimit”.

Mugabe ka lindur më 21 shkurt të vitit 1924, në Rodezia, dikur koloni britanike në Afrikë që drejtohej nga një pakicë e bardhë.

Ai u burgos për më shumë se një dekadë pasi kritikoi qeverisë e Rodezisë më 1964.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here